Hľadať
starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou -

Artritída a ankylozujúca spondylitída (Bechterevova choroba)

Aké sú príznaky ankylozujúcej spondylitídy?

Vo včasnom štádiu sa ankylozujúca spondylitída (Morbus Bechterev) najčastejšie prejavuje týmito príznakmi:

  • Bolesť a strnulosť. Konštantná bolesť a strnulosť v dolnej časti chrbtice, v sedacích svaloch a bokoch pretrváva viac ako tri mesiace. Spondylitída často začína v oblasti sakroiliakálnych kĺbov, t.j. v mieste kde sa krížová kosť pripája k bedrovej kosti.
  • Zrast kostí. Ankylozujúca spondylitída spôsobuje osteoproduktívne zmeny na kostiach, ktoré vedú k abnormálnemu zrastaniu kostí – k tzv. „fúzii kostí“. Zrasty  kostí zasahujú stavce krku, chrbta a bedrové kĺby, čo postihnutého obmedzuje vo vykonávaní bežných denných aktivít. Zrast rebier s chrbticou alebo s hrudnou kosťou obmedzuje rozvíjanie hrudného koša pri hlbokom nádychu.
  • Bolesť väzov a šliach. Spondylitída môže postihovať väzy a šľachy upínajúce sa na kosť. Zápal šľachy (tendinitis) spôsobí potom bolesť a strnulosť v oblasti nad alebo pod pätou, často napr. v oblasti Achillovej šľachy na zadnej strane členka.

Ankylozujúca spondylitída je systémové ochorenie, čo znamená, že príznaky nemusia postihovať výlučne kĺby. Ľudia s týmto ochorením môžu mať horúčku, pocit únavy a stratu chuti do jedla. U niektorých jedincov trpiacich spondylitídou sa objaví zápal spojiviek (začervenanie a bolesť). V ojedinelých prípadoch sa rozvinie ochorenie pľúc alebo srdca.

Stránky: 1 2 3 4 5