Hľadať
starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou -

Hlboký stabilizačný systém – rehabilitačné cvičenia

Prečo je posilňovanie hlbokého stabilizačného systému také dôležité?

Všetky časti tela sú navzájom prepojené či už priamo alebo nepriamo. Predstavme si,že týmto prepojením je reťaz. Predstavte si, napríklad, že táto reťaz začína na vašich chodidlách a prebieha cez členok, lýtko, koleno, stehno a bedro k panve a chrbtici. Takéto prepojenie sa nazýva pohybový (kinetický) reťazec. Znamená to, že pohyb jednej časti tela môže ovplyvniť inú časť tela. Náš trup je miestom, kde sa tieto kinetické reťazce zbiehajú dokopy.

Teraz si predstavte ako hádžete loptou. A predstavte si, že ste pri hode stúpili na kameň a vyvrtli si členok. Podvrtnutie členka je nasledované nestabilitou kolena aj bedra, čo naruší dovtedy plynulý pohyb vašej paže. Zraniť si môžete pri tom ktorýkoľvek kĺb v reťazci od členku až po rameno a lopta, ktorú ste hádzali, naberie zlý smer. To je pohybový reťazec spájajúci všetky časti nášho tela do jedného celku. Problém alebo slabosť v jednej časti reťazca sa môže objaviť ako bolesť alebo zranenie v inej časti reťazca.

Príklad so zlým došliapnutím na kameň pri hode loptou je možné aplikovať na všetky pohyby, ktoré vykonávame. Naše pohyby súvisia navzájom jeden s druhým. Posilnenie trupu vedie k väčšej stabilite a posilneniu celého pohybového reťazca všetkých našich pohybov.

Zameranie pozornosti na telesné jadro ako na cestu pre zlepšenie sily a dobré zdravie je starodávna myšlienka. Tento koncept využíva jóga, Pilates aj bojové umenia ako napr. tai chi. Náš trup, v ktorom sa spájajú všetky pohybové reťazce, je logickým základom pre náš postoj, rovnováhu a koordinovaný pohyb. Svalstvo nášho trupu – nášho jadra – môžeme posilňovať a trénovať tak, aby sa zapájalo do kontrakcie v správnom poradí a predstavovalo tak pevný základ pre náš pohyb. Vtedy pocítite nasledovné benefity:

  • Pocit sily a zdravia zo správneho držania tela
  • Sebaistotu podmienenú silou a dobrou rovnováhou
  • Väčšiu silu a energiu pre vaše aktivity
  • Menšiu šancu na zranenia
  • Zníženie alebo prevenciu bolesti v dolnej časti chrbta.

Ako môžem posilniť svoj trup a stabilitu?

Rehabilitačné cvičenia zamerané na posilnenie hlbokého stabilizačného systému sú jednoduché. Môžete začať s jednoduchými cvikmi, ktoré sa tu naučíte. Na tieto rehabilitačné cvičenia nepotrebuje žiadne náradie a taktiež nepotrebujete veľa miesta. Môžete ich vykonávať kdekoľvek a niekoľkokrát denne.

Je oveľa dôležitejšie rehabilitačné cvičenia vykonávať správne ako cvičiť veľa. Práve toto je dôvod prečo je dobré cvičiť pod dohľadom rehabilitačného lekára – fyziatra a tieto rehabilitačné cvičenia aspoň zo začiatku absolvovať pod odborným vedením fyzioterapeuta. Pod odborným vedením si budete istí, že ste sa pri rehabilitačnom cvičení naučili používať správne svaly a zároveň správne dýchať. Neskôr sa pod odborným vedením naučíte aj náročnejšie cvičenia na posilnenie hlbokého stabilizačného systému a fyzioterapeut môže rehabilitačné cvičenie individualizovať priamo pre vás a váš problém.

Stránky: 1 2 3 4