Hlboký stabilizačný systém – rehabilitačné cvičenia
Obsah článku
Dýchanie
Pri cvičení by ste mali dýchať prevažne bránicou. Tento veľký sval sa podieľa na vdychovaní a vydychovaní vzduchu z pľúc. Aby ste sa naučili dýchať bránicou, ľahnite si na chrbát a položte si ruku na žalúdok. Pri nádychoch a výdychoch by sa mala Vaša ruka pohybovať hore a dole. Uvedomte si aký je to pocit dýchať týmto spôsobom. Na začiatku cvičenia sa pokúste pri pohyboch hrudníka a brucha precítiť to, čo ste cítili v ľahu, presnejšie povedané váš hrudník a ramená pri nádychu zdvihnite nahor ku krku a potom nechajte padnúť späť.
Neutrálna chrbtica
„Neutrálna chrbtica“ je postoj, ktorý udržiava tri normálne zakrivenia našej chrbtice – jedno v krčnej oblasti, druhé v hrudnej a tretie v bedrovej časti chrbtice. Tieto tri zakrivenia pomáhajú absorbovať záťaž a nároky kladené na naše telo počas státia, sedenia alebo pri pohybe. Môže sa zdať niekedy pohodlnejšie chrbticu spustiť nadol, ale faktom je, že keď stratíte normálne zakrivenia neutrálnej chrbtice, tak namiesto pohodlia predstavuje táto poloha pre chrbticu záťaž. Chrbticu by ste pri cvičení hlbokého stabilizačného systému mali udržiavať v neutrálnej polohe.
Na udržanie chrbtice v neutrálnej polohe:
- Postavte sa pred zrkadlo s rukami v bok tesne poniže pása
- Ohnite sa v bedrovej chrbtici tak, aby ste žalúdok tlačili dopredu a vystrčte zadok. Všimnite si ako sa vaše ruky otáčajú smerom vpred.
- Napnite svaly okolo žalúdka a zadku tak, aby ste bedrovú chrbticu udržali plochú. Všimnite si ako sa vaše ruky otáčajú smerom vzad.
- Teraz zaujmite pozíciu medzi prednou a zadnou polohou.
- Aby ste udržali panvu v tejto neutrálnej polohe, postavte sa vzpriamene tak, aby ste mali uši a ramená zarovno s bedrami.
- Trénujte postavenie neutrálnej chrbtice v troch polohách: v stoji, v sede a v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami. Ak dosiahnete neutrálnu (fyziologickú) chrbticu v každej z týchto pozícii, dokážete potom vykonávať bežné denné aktivity a cvičenia so správnym držaním tela.