Kostná ostroha, ostroha pätovej kosti, kohútia ostroha, calcar calcanei
Obsah článku
Čo je kostná ostroha?
Kostná ostroha alebo osteofyt ev. spondylofyt (heel spur) je kostný výrastok vyrastajúci z normálnej kosti. Mnoho ľudí pri počutí slova ostroha myslí na niečo naozaj ostré, ide však len o kosť navyše. Aj keď býva ostroha väčšinou iba nepatrných rozmerov, pacientovi často spôsobuje šklbavé bolesti a to najmä vtedy, ak je na ňu vyvíjaný tlak alebo keď nalieha na inú kosť či mäkké tkanivá (svaly, šľachy alebo nervy) v tele. Najbežnejšie sa ostroha vyskytuje na chrbtici, ramenách, bedrách, kolenách a chodidlách.
Ako vznikajú kostné ostrohy?
Kostná ostroha vzniká v prípade, keď sa naše telo pokúša opraviť alebo spevniť poškodené tkanivové štruktúry pričom vytvorí kosť navyše. Všeobecne sa dá povedať, že daný stav je odpoveďou nášho organizmu na dlhotrvajúci tlak, trenie alebo námahu.
Pôvod niektorých ostrôh má príčinu čiastočne v procese starnutia organizmu. Ako starneme, klzné tkanivo prekrývajúce koncové častí kostí vo vnútri kĺbov, nazývané chrupavka alebo aj chrupka (cartillago) sa odlomí prípadne sa opotrebuje (osteoartritída). Takisto aj platničky, ktoré slúžia ako tlmič nárazov medzi stavcami chrbtice sa môžu vekom opotrebovať. Časom tento stav vyústi do bolesti, poškodené tkanivo opuchne a v niektorých prípadoch sa na hranách kĺbového spojenia vytvorí kostná ostroha. Kostné ostrohy sú v závislosti od veku najčastejšie prítomné na chrbtici a chodidle.
Kostné ostrohy sa vytvoria na chodidle ktoré má napäté väzivo, alebo ktoré je opakovane vystavené takým činnostiam ako tanec, beh, alebo tlaku spôsobenému nadváhou prípadne zlou obuvou. Pri vyššie popísaných činnostiach sú väzy na spodnej časti chodidla (plantárna fascia) opakovane zaťažované, sú v chronickom napätí, čím vzniká trvalý ťah za pätnú kosť (pätu) čo spôsobí zápal týchto väzov (fasciitis plantaris). Ako sa kosť pokúša zahojiť, na spodnej strane pätnej kosti môže vzniknúť ostroha známa tiež ako dolná ostroha pätnej kosti alebo kohútia ostroha – calcar calcanei inferior. Tlak na zadnú časť pätovej kosti spôsobený dlhodobým nosením úzkych topánok môže zase spôsobiť hornú ostrohu na zadnej strane päty – calcar calcanei superior. Tento prípad v anglosaskej literatúre nazývaný aj „pump bump“ sa vyskytuje často u žien, ktoré nosia vysoké podpätky. Nosenie vysokých opätkov totiž pravidelne vedie ku skráteniu svalov lýtka, čo vytvára prostredníctvom skrátenej Achillovej šľachy trvalý ťah za pätovú kosť ale tentokrát zhora.
Ďalším miestom častého výskytu ostrôh je rameno. Váš ramenný kĺb je schopný sa pohybovať v mnohých smeroch vďaka jeho komplexnej štruktúre. Časom sa však môže stať, že kosti, svaly, šľachy a väzy, ktoré zabezpečovali pohyb v tomto kĺbe vypovedajú funkciu. Svaly, ktoré Vám umožňujú dvíhať a otáčať ramenom Vás začnú bolieť (rezavá bolesť). Tieto svaly sa pripájajú k hornej časti ramena šľachami. Akonáhle sa tieto šľachy pohybujú patologicky zúženou oblasťou medzi ramenným kĺbom a ramennou kosťou, vzniká pri pohybe v ramene trenie o kosť. Kostné ostrohy (kalcifikujúca tendinitída) sa môžu vytvoriť práve na takomto zúženom mieste, kde sa často pri rotácii ramena „priškripnú“ šľachy svalov, čo spôsobuje ich podráždenie, zápal s následnou meravosťou, slabosťou, bolesťou a v niektorých prípadoch stav vedie aj k pretrhnutiu šľachy. Toto ochorenie často prichádza s vekom a/ alebo pri opakovaných pohyboch ramena. Často sa tiež vyskytuje u atlétov, basketbalových alebo baseballových hráčov, či u maliarov-natieračov a všeobecne u ľudí, ktorí často pracujú s rukami zdvihnutými nad hlavou.
Aké sú príznaky kostnej ostrohy?
Mnoho ľudí má ostrohy kostí bez toho aby o tom vôbec vedeli, pretože väčšina ostrôh vytvorených v našom tele nespôsobuje žiadne problémy. V prípade, že ale tlačia na iné kosti prípadne tkanivá alebo spôsobujú oder (trenie) svalov a šliach, tkanivo po čase podľahne a vznikne opuch, pocit šklbania a bolesti. Ostrohy pätnej kosti môžu okrem iného spôsobiť zrohovatenia a mozole keď nad ostrohou narastie tkanivo aby zmäkčovalo a tlmilo nárazy. Najcharakteristickejšou je bolesť, ktorú pacienti pociťujú predovšetkým po dlhšom odpočinku v ľahu alebo v sede, keď sa postavia a hodlajú začať svoju bežnú dennú činnosť. Niektorí pacienti bolesť v päte prirovnávajú rane bičom alebo elektrickým prúdom, ktorá im prebehne celým telom akonáhle chcú nohu zaťažiť. Väčšinu ľudí táto bolesť postupne vyradí z normálneho života pretože charakteristická ranná tortúra sa časom zmení na neustávajúcu celodennú bolesť, ktorá len veľmi zle reaguje na bežné analgetiká a antireumatiká. Lokálne používanie rôznych gelov, krémov a mastí nepomáha vôbec.