Lekársko – slovenský slovník
Písmeno U
- ulna
- lakťová kosť. Ide o jednu z dvoch kostí, ktorá sa pri polohe predlaktia dlaňou nahor nachádza na jeho malíčkovej strane. Jej typickým výčnelkom je miesto, ktoré tvorí samotný lakeť a o ktoré sa s tvárou v dlaniach opierame o podložku. Bodcovitý výbežok (processus styloideus) v dolnej časti ulny dáva charakteristický tvar zápästiu.
- ulnaris
- ulnárny, lakťový, na lakťovej strane predlaktia napr. nervus ulnaris je lakťový nerv, arteria ulnaris je lakťová tepna a pod.
- ulnárny
- lakťový, na lakťovej strane predlaktia, týkajúci sa lakťovej kosti (ulna). Ulnárna hrana predlaktia sa nachádza na strane malíčka, keďže lakťová kosť (ulna) prebieha v tomto mieste. Naproti tomu radiálna hrana predlaktia sa nachádza na strane palca, keďže vretenná kosť (radius) prebieha práve tu.
- ulnárna deviácia
- deformita kĺbov typická pre reumu, pri ktorej je os prsta vychýlená smerom k malíčku (na malíčkovej hrane predlaktia je ulna t.j. lakťová kosť).
- ultrasonodenzitometria
- vyšetrenie hustoty kostí (denzitometria) za pomoci ultrazvuku, väčšinou sa vyšetruje hustota pätovej kosti.
- uratická artritída (arthritis urica)
- alebo dna. Porucha látkovej premeny a vylučovania kyseliny močovej (acidum uricum), ktorá je konečným produktom metabolizmu bielkovín. Jej zvýšená koncentrácia v sére (hyperurikémia) vedie k ukladaniu kryštálikov kyseliny močovej do kĺbov, čo pôsobí na výstelku kĺbu (synovia) dráždivo a vedie k zápalu kĺbov (artritída). Na začiatku ochorenie postihuje základný kĺb palca nohy, v chronickom priebehu aj koleno, lakeť, plece alebo kĺby rúk. Chronická dna zasahuje aj vnútorné orgány (obličky).
- urémia (uremický syndróm)
- následok zlyhania obličiek, ktoré už nedokážu filtrovať a odstraňovať odpadové produkty látkovej výmeny. V tele sa zadržiavajú produkty metabolizmu bielkovín (kreatinin a urea), čo pôsobí toxicky na mozog a vedie k celkovému rozvratu organizmu so zvracaním, hnačkou, krvácaním, anémiou (nedostatok červených krviniek), zápalom pohrudnice, popľúcnice, osrdcovníka, zlyhávaním srdca a pľúc, zvýšeným krvným tlakom, svrbením kože a poruchou acidobázickej rovnováhy organizmu (acidóza – prebytok kyselín v tele). Môže skončiť až bezvedomím.
- urikémia
- hladina kyseliny močovej v krvi. Ak je táto hladina zvýšená, hovoríme o hyperurikémii, ktorá sa klinicky prejavuje ako dna.
- urikosúria
- vylučovanie kyseliny močovej močom. Ak je toto vylučovanie zvýšené, hovoríme o hyperurikosúrii (k tomuto stavu dochádza pri hyperurikémii t.j. pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v krvi).
Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24