Lekársko – slovenský slovník
Písmeno C
- calcaneus
- pätová kosť, päta
- calcar calcanei
- ostroha pätovej kosti. Dolná ostroha (calcar calcanei inferior) sa nachádza na spodnej strane päty a vzniká kalcifikáciou odstupu flexorov prstov nohy. Horná ostroha (calcar calcanei superior) sa nachádza na hornej strane päty a vzniká kalcifikáciou úponu Achillovej šľachy v mieste, kde vrastá do päty. Suverénne najúčinnejšou liečbou ostrohy je rázová vlna (synonymum pulzná vlna, šoková vlna).
- Calvého choroba
- aseptická nekróza tela stavca bez postihnutia medzistavcových platničiek, klinicky sa prejavuje ako hyperkyfóza – nadmerné ohnutie hrudnej chrbtice. Na RTG vidíme sploštený stavec alebo stavce. Častejšie postihuje chlapcov.
- canalis carpi
- karpálny tunel alebo tiež karpálny kanál = úžina v oblasti zápästia, ktorou prechádzajú všetky šľachy ohýbačov prstov a navyše stredový nerv (nervus medianus). Pri opuchu v tejto úžine sa rozvíja syndróm karpálneho kanála, ktorý vzniká ako následok útlaku stredového nervu.
- canalis vertebralis
- vertebrálny kanál, chrbticový kanál, tiež spinálny kanál je „trubica“, ktorú vytvárajú otvory jednotlivých stavcov chrbtice (krčných, hrudných a driekových). Chrbticovým kanálom prechádza miecha, z ktorej vždy medzi dvomi a dvomi stavcami odstupujú miechové korene pre pravú a ľavú stranu tela.
- capsula articularis
- kĺbové puzdro. Kĺb je tvorený kĺbnou jamkou na jednej kosti a kĺbnou hlavicou na druhej kosti. Toto všetko je uzatvorené kĺbnym puzdrom, ktoré poskytuje kĺbu ochranu, spevňuje a stabilizuje ho. Výstelku puzdra predstavuje synoviálna vrstva, ktorá produkuje synoviálnu tekutinu. Tá vyživuje chrupavku a znižuje trenie kĺbu pri pohybe.
- carpus
- zápästie
- cartilago articularis
- chrupavka kĺbu. Konce kostí sú chránené chrupavkou, ktorá pokrýva trecie plochy kĺbu. Je pružná a rovnomerne hrubá, aby mohla tlmiť nárazy kostí pri pohybe. V mladosti je hladká a jemná, postupom času vysychá, degeneruje a odlučuje sa. Nemá vlastné cievy a preto je odkázaná na výživu zo synoviálnej tekutiny – tzv. kĺbového mazu.
- cauda equina
- doslova konský chvost. Miecha vystupujúca z mozgu a prechádzajúca chrbticovým kanálom končí na úrovni 1. a 2. driekového stavca (L1/2). Potom ešte pokračuje smerom nadol ku krížovej kosti, ale už iba ako zväzok nervov, ktorý pripomína práve konský chvost.
- cavitas glenoidalis
- jamka plecového kĺbu (väčšina kĺbov má hlavicu a jamku)
- cefalea, cefalgie (cephalea, cephalgia)
- bolesť hlavy. Jedna z najťažších diagnóz pre pacienta aj pre lekára. Môže mať pôvod v nedostatku tekutín (najčastejšie), v nízkom alebo vysokom krvnom tlaku, môže ísť o následok užívania návykových látok (kofeinizmus, nikotinizmus), môže byť spôsobená ochorením očí, uší alebo prínosových dutín. V rehabilitačnej praxi sa veľmi často stretávame s bolesťou hlavy vertebrogénneho pôvodu t.j. od chrbtice.
- celecoxib
- antireumatikum – liek na liečbu bolestí kĺbov, artrózy, reumatoidnej artritídy (reumy) – viď tiež pojem coxiby. Je známy napr. ako Celebrex.
- centrum tendineum perinei
- väzivový pruh v hrádzi pred konečníkom, v ktorom sa stretáva viacero svalov pánvového dna. Ide o väzivový stred pánvového dna.
- cervikálna migréna
- migréna majúca pôvod v ochorení krčnej chrbtice
- cervikobrachiálny syndróm
- skupina symptómov (= syndróm) podmienená ťažkosťami v krčnej chrbtici (cerviko-) a prejavujúca sa v oblasti hornej končatiny (brachiálny). Často ide o bolesť, tŕpnutie, poruchu citlivosti prstov na ruke, bolesť predlakta, lakťa, pleca, trapézového svalu – popísané lokality môžu byť postihnuté súčasne ale niekedy aj izolovane (len bruško palca, len predlaktie atď)
- cervikogénny
- zdravotný problém majúci pôvod v ochorení krčnej chrbtice (cervix)
- cervikokapitálny
- týkajúci sa krčku (cervix) a hlavice (kaput) stehnovej kosti
- cervikokraniálny syndróm
- skupina symptómov (= syndróm) podmienená ťažkosťami v krčnej chrbtici (cerviko-) a prejavujúca sa v oblasti hlavy (kranium). Často ide o bolesť hlavy v šijovej oblasti, v spánkoch, za očami, na temene hlavy, ktorá je niekedy spojená so závratmi, šumením, pískaním v ušiach (uchu), niekedy tiež s pocitom na vracanie
- cervikookcipitálny
- zdravotný problém majúci pôvod v ochorení krčnej chrbtice (cerviko-) a prejavujúci sa bolesťou, tŕpnutím, tuhnutím v záhlaví (okciput)
- coccyx
- kostrč
- coccygodynia
- bolesť kostrče. Je pomerne častá a málo sa na ňu ako na zdroj problémov v oblasti pánvy myslí. U mladých ľudí je bolesť kostrče následkom zvýšeného tonu (až spazmu) sedacích svalov (športovci). U starých ľudí ide naopak o následok dlhého sedenia na ochabnutých sedacích svaloch – a takýto človek sedí priamo na kostrči (kosť).
- colchicin
- účinná látka vyrobená z jesienky obyčajnej (colchicum autumnale). Používa sa v liečbe dnavej artritídy (dny)
- collaterale
- pozdĺžny, pozdĺžne prebiehajúci
- Collesova fraktúra
- tzv. fractura loco typico – zlomenina na typickom mieste vretennej kosti predlaktia, kedy sa dolný úlomok kosti posunie (dislokuje) smerom dozadu k chrbtu ruky. Vzniká, keď sa pri páde zachytíme dopadom na dlaň ruky.
- collum (vysl. kolum)
- krčok, ale vo všeobecnosti valcovitý útvar na našom tele. Môže ísť o krčok ramennej kosti ale aj o krčok maternice a pod.
- columna vertebralis
- chrbtica, doslova stĺp (columna) stavcov (vertebron). Naša chrbtica sa podobá stĺpu postavenému z jednotlivých stavcov.
- congelatio
- omrzlina
- corpus (mn. č. corpora)
- telo (mn. č. telá), tiež vo význame teleso
- corpus adiposum infrapatellare
- tukové teleso v oblasti kolenného kĺbu nachádzajúce sa pred štrbinou kĺbu
- costa
- rebro
- Costenov syndróm
- skupina symptóv (=syndróm) spôsobená zmenami čeľustného kĺbu. Prejavuje sa ako tupá bolesť pred uchom a bolesť vo zvukovode, ktorú provokuje konzumácia jedla (žuvanie).
- coxa
- bedový kĺb
- coxa vara
- vybočená koxa – ochorenie bedrových kĺbov, ktoré sa objavuje v období akcelerácie rastu kostry t.j. medzi 12. až 16. rokom veku, pričom chlapci a obézne deti sú postihnutí 3-5x častejšie. Kvôli hormonálnym zmenám, nedostatku vitamínu D, vitamínu A alebo bielkovín dochádza k oslabeniu rastovej platničky stehnovej kosti, čo vedie k posunu tela stehnovej kosti voči hlavici. Ochorenie sa prejavuje zo začiatku nenápadne bolesťou, krívaním a obmedzením vnútornej rotácie a abdukcie v bedrovom kĺbe. V pokročilom štádiu je končatina skrátená a vo vonkajšej rotácii. Liečba je len operačná.
- coxarthritis
- zápalové ochorenie bedrového kĺbu
- coxarthrosis
- nezápalové, degeneratívne ochorenie bedrového kĺbu. Rozoznávame 4. stupne závažnosti artrózy, pričom 4. najťažší stupeň často vyžaduje operačnú liečbu – implantáciu totálnej endoprotézy (TEP) teda implantáciu umelého kĺbu
- coxiby
- lieky radiace sa k tzv. nesteroidným t.j. nehormonálnym antireumatikám známe pod skratkou NSAID. Názov coxiby je odvodený od ich účinku na enzým cyklooxigenáza (COX). Mali by mať menej nežiaducich veľajších účinkov na tráviaci trakt (bolesti, nevoľnosť, krvácanie) v porovnaní s klasickými NSAID (brufen, voltaren a pod).
- coxitis (coxarthritis)
- zápal bedrového kĺbu (coxy)
- crista iliaca
- horná časť lopaty bedrovej kosti (tzv. hrebeň), na ktorú sa upínajú brušné svaly. Z hrebeňa bedrovej kosti (os ilium) sa odoberá kostná dreň.
- cruciatus
- krížový, skrížený napr. ligamentum cruciatum anterius – predný krížový väz (kolena)
- cubitus (vysl. kubitus)
- lakeť, napr. kubitálna jamka = lakťová jamka
- cyt-, -cyt
- skratka gréckeho slova cythos = bunka. Používa sa v odborných pojmoch označujúcich vzťah k bunke (cytos = bunka) napr. cytológia – veda o bunkách, erytrocyt – červená krvinka, leukocyt – biela krvinka a pod.
Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24