Hľadať
starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou -

Spýtajte sa nás…

Na tomto mieste sa môžete opýtať lekára na Vaše zdravotné problémy.

  • Otázky sú zverejnené až po schválení administrátorom. O ich schválení, aj o odpovedi budete upozornený na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii
  • Pri otázke nebude zverejnené Vaše meno, ani e-mailová adresa, zobrazí sa iba Vaša prihlasovacia prezývka (používateľské meno)
Pre položenie otázky musíte byť prihlásený.

Ostroha

Užívateľ: emilia
Počet odpovedí: 1
Dobry den. Manzelovi ortoped urcil diagnozu Calcar calxc. Doporucil mu vlozky do topanok a rtg therapiu, na ktoru je objednany az 15.3.2019. Pata ho velmi boli, nemoze chodit je to az neznesitelne. Chcem sa spytat, ci su aj ine moznosti liecby, alebo ma trpiet az do marca. To si vobece neviem predstavit, lebo ta bolest je velmi intenzivna. Vedeli by ste mu pomoct? Dakujem za odpoved.
Užívateľ: rehabadmin
Dobrý deň, pani Emília! Bolesť päty je veľmi častou sťažnosťou našich pacientov a vo väčšine prípadov ide o následok preťažovania dolnej končatiny dlhým stojom v práci alebo tiež prepínaním sa pri športovaní. Náš organizmus sa snaží riešiť dlhodobú svalovú dysbalanciu v oblasti dolnej končatiny spevnením t.j. prevápnením začiatku (origo,odstup) alebo konca (insertio, úpon) konkrétneho preťažovaného svalu. Keď nastane kalcifikácia úponu Achillovej šľachy, vzniká tzv. horná ostroha t.j. ostroha na zadnej strane päty. Pri kalcifikácii odstupu krátkych ohýbačov prstov zo spodnej strany nohy (šľapaj), sa vytvára tzv. dolná ostroha. V liečbe ostrohy pätovej kosti používame tri metódy a s každou máme veľmi dobré úspechy: liečbu ultrazvukom, liečbu vysokovýkonným laserom a liečbu rázovou (šokovou, pulznou) vlnou a to buď radiálnou alebo hlbšie pôsobiacou fokusovanou šokovou vlnou. Pre konkrétny druh liečby sa rozhodujeme podľa veľkosti ostrohy, podľa dĺžky trvania ťažkostí, ale aj podľa miery bolestivosti. Spoločným menovateľom vymenovaných liečebných postupov je ich vysoká bezpečnosť, keďže hlavnou liečebnou metódou je tu zvuk, svetlo alebo tlak. Presne toto sa ale nedá povedať o iných bohužiaľ ešte aj dnes bežných liečebných postupoch akými sú hormonálne obstreky Diprophosom (najmä ak sa použije viac ako trikrát v krátkej dobe) alebo ožarovanie mäkkými rentgenovými lúčmi (RTG terapia). Po ukončení ožarovania (obvykle 3x3 ožiare) je potom táto liečba 10 rokov kontraindikovaná t.j. nesmie sa podať. Dôvodom je veľa nežiaducich účinkov RTG terapie napr. útlm kostnej drene, narušenie črevnej sliznice a iné prejavy choroby z ožiarenia. Tieto sa síce nemusia nutne prejaviť u každého, ale u citlivejších ľudí s nimi treba počítať. To je hlavný dôvod prečo by sa v dnešnej dobe RTG terapia mala používať iba ako tzv. \\\"ultimum refugium\\\" t.j. posledná možnosť v liečbe keď žiadna predchádzajúca metóda nepomohla.