Spýtajte sa nás…
Na tomto mieste sa môžete opýtať lekára na Vaše zdravotné problémy.
- Otázky sú zverejnené až po schválení administrátorom. O ich schválení, aj o odpovedi budete upozornený na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii
- Pri otázke nebude zverejnené Vaše meno, ani e-mailová adresa, zobrazí sa iba Vaša prihlasovacia prezývka (používateľské meno)
Pre položenie otázky musíte byť prihlásený.
MRI krčná chrbtica
Užívateľ: SS
Počet odpovedí: 1
Dobrý deň,
dovoľujem si Vás požiadať o vysvetlenie kontrolného MRI nálezu po operácií v 11/2022. Pretrvávajú bolesti pravej hornej končatiny a je znížená sila úchopu, deficit jemnej motoriky. Pokračujem v rhb.
Nález:
Stav po ACDF C6-7. Napriamená C lordóza. Hraničná primárna šírka SK. Rozvoj osteochondróz C4-6, blokové
postavenie C3-6 a C6-7.
C3-4 - zanedbateľná difúzna posteriórna protrúzia.
C4-5 - pravostranná paramediálna protrúzia šírky 2,8 mm, v spojitosti s blokom mierna ventrálna impresia medully bez
myelopatie. Recesy a forameny voľné.
C5-6 - nezávažná difúzna posteriórna protrúzia 2 mm.
C6-7 - reziduálna široká pravostranná paramediálna protrúzia s lemom spondylózy šírky 2,4 mm v spojitosti s blokovým
postavením durálna impresia, kontakt na medullu bez myelopatie. Recesy a forameny nezúžené. Náhrada disku bez
dislokácie, zachovaný IV priestor.
Medulla bez myelopatie a ložiskových zmien. Skelet bez ložiskového nálezu.
Záver:
Hraničná paramediálna stenóza vpravo v C6-7 na podklade reziduálnej chronickej protrúzie a spondylózy. Hraničná
paramediálna pravostranná stenóza v C4-5 na podklade protrúzie disku. Napriamená C lordóza, rozvoj polydiskopatie
C4-6. Bez signifikantnej stenózy a bez myelopatie.
Veľmi pekne ďakujem.
Užívateľ: rehabadmin
Dobrý deň, pán či pani SS! S takýmito a podobnými otázkami sa na nás pacienti obracajú už 15 rokov. Človek sa pritom neubráni otázke prečo tieto MRI nálezy neodkomunikujú so svojim neurológom, ktorý vyšetrenie indikoval alebo so svojim všeobecným lekárom? Pre týchto Vašich lekárov je pritom podstatne jednoduchšie zodpovedať Vaše otázky keďže dobre poznajú Váš zdravotný stav, ošetrujú Vás mnoho mesiacov (neurológ) alebo aj mnoho rokov (všeobecný lekár), majú a mali možnosť opakovane Vás vyšetriť a porovnať výsledok klinického vyšetrenia s MRI nálezom. Klinické vyšetrenie je pritom v celom diagnostickom a liečebnom procese úplne najdôležitejšie. Kontrolné MRI popisuje rozsiahly nález na Vašej krčnej chrbtici. Veľmi pravdepodobne je tento nález takmer rovnaký ako ten spred operácie. Mnoho segmentov Vašej krčnej chrbtice je postihnutých rôznymi zmenami napr. osteochondróza C4-6, protrúzia C4-5, protrúzia C5-6, mierna impresia miechy, pooperačná reziduálna protrúzia C6-7, spondylóza, blokové postavenie stavcov atď. Operatér nemôže pri operácii vyriešiť všetky tieto nálezy, všetky problémy na chrbtici. Preto si vždy vyberie ten najzávažnejší. Vo Vašom prípade to bolo riešenie problému medzi 6. a 7. krčným stavcom, kde umiestnil umelú platničku. Najdôležitejšie informácie z tohto kontrolného MRI sú, že umelá platnička nie je dislokovaná a že je zachovaný t.j. dostatočne vysoký priestor medzi stavcami, kde je táto platnička uložená. Ďalej je dôležité, že impresie (vtlačenia) do miechy zatiaľ nespôsobujú mieche problém (myelopatia) a tiež je dôležité, že protrudované platničky C4-5 a C5-6 nezúžili významným spôsobom miechový kanál (stenóza). Bohužiaľ toto automaticky neznamená, že by ku stenóze a tým útlaku miechových koreňov alebo k myelopatii nemohlo dôjsť v budúcnosti. Preto je dôležité pokračovať v pravidelnej rehabilitácii. Tá predstavuje pre Vás nádej, že sa vyhnete budúcim možným problémom. Človek s tak rozsiahlym nálezom na chrbtici už nemôže byť úplne bez ťažkostí. S tým by ste sa mali zmieriť. Dôležité je aby ťažkosti boli mierne a znesiteľné.