Hľadať
starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou -

Spýtajte sa nás…

Na tomto mieste sa môžete opýtať lekára na Vaše zdravotné problémy.

  • Otázky sú zverejnené až po schválení administrátorom. O ich schválení, aj o odpovedi budete upozornený na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii
  • Pri otázke nebude zverejnené Vaše meno, ani e-mailová adresa, zobrazí sa iba Vaša prihlasovacia prezývka (používateľské meno)
Pre položenie otázky musíte byť prihlásený.

Hernia platničky

Užívateľ:
Počet odpovedí: 3
Dobrý deň, mám problémy s chrbticou od r. 2013, bola mi zistená hernia platničky. Vtedy mi pomohli hlavne infúzie. Následne som mala občas bolesti, ktoré som vtedy rozchodila resp. mi boli vyliečené injekciami. Od Vianoc 2015 mám však opäť tie problémy s chrbticou. Výsledok z MR vyšetrenia: Segment L3-4, ľahká paramediálna až foraminálna protrúzia disku vľavo, s Ľahkou foraminostenózou. Segment L4-5 osteochondróza intervertebr. disku s cirkulárnou protrúziou a paramediálnou herniou vpravo s rozmermi VD 5mm, LL 9mm, KK 7mm. Propaguje do pravého neuroforamina, kde so známkami sekvestrácie s úzkym vzťahom s ľahkou kompresiou priľahlého koreňa L4 1dx. Postkontrastne je prítomné prstencovité vysycovanie v okolí ¬ hernie. Dorzálne hernia asymetricky komprimuje durálny vak, výraznejšie vpravo, s úzkym vzťahom k odstupu koreňa L5 1dx. Segment L5-S1 chondróza intervertebrálneho disku bez evidentnej protrúzie alebo herniácie. Ľahká foraminostenóza vľavo, skelet bez ložiskových zmien s Ľahkými spondyloartrotickými zmenami. Záver: osteochondróza diskovL4-5 s paramediálnou herniou vpravo, s propagáciou do pravého neuroforamina, s kompresiou durálneho vaku, Úzkym vzťahom k odstupu koreňa L5 1dx a Úzkym vzťahom a Ľahkou kompresiou prebiehajúceho koreňa L4 1dx. Chondróza disku L5 S1. Incipientná chondróza disku L3 4 s Ľahkou paramediálnou až foraminálnou protrúziou vľavo. Spondylartrotické zmeny. Bolesti mi vystreľovali do Ľavej nohy. Po týždni infúzií a dvoch týždňoch injekcií mi bolesti v nohe ustúpili, no kríže ma bolia stále. Lieky na utlmovanie tiež stále užívam. Problém mám hlavne pri sedení¬ a dlhšom statí¬, musím si po dvoch troch hodinách ľahnúť. Keďže mám sedavé zamestnanie, mám problém vrátiť sa do prace. Podľa neurochirurga a fyzioterapeuta je potrebná operácia, žiadne cvičenia mi vraj nepomôžu, až po operácii. Ozónoterapiu v mojom prípade NCH zamietol, vraj by mi mohla spôsobiť väčšie problémy. Začala som na rehab. cvičiť McKenzieho cviky, odporučili mi zatiaľ len slabé záklony - tie mi však po dvoch dňoch zakázali cvičiť, nakoľko mi bolesť udrela do obidvoch nohách. Teraz sme začali s SM systémom, Tiež sa mi bolesti zväčšili, no pokračujem. Prosila by som Vás o Váš názor, či je podľa Vás v mojom prípade operácia nevyhnutná a ak áno, aká. NCH hovoril o laparoskopickej operácii, kde by sa odstránil vytečený sekrét a vyskočená platnička. Mňa by zaujímalo, či je pre mňa vhodná¡ laserová operácia, nakoľko je tam kratšia rekonvalescencia. Môžete mi prosím presne "preložiť výsledok MR vyšetrenia? Vopred veľmi pekne ďakujem.
Užívateľ: Mediren Spinálne centrum
Dobrý deň, pani Zdenka! Zaujalo nás, že bolesti cítite v ĽAVEJ dolnej končatine, ale hernia Vašej platničky L4/5 je umiestnená VPRAVO, propaguje sa do PRAVÉHO neuroforamina a má úzky vzťah k odstupu PRAVÉHO koreňa L5. Takže klinický nález nekorešponduje s MRI nálezom (a to musí!) a je teda diskutabilné, čo Vám vlastne spôsobuje bolesti vystreľujúce do ľavej dolnej končatiny. Je preto veľký predpoklad, že dobre vedená fyzikálna liečba a rehabilitácia ev. v kombinácii s infúznou terapiou by Vám aj tentokrát mohla pomôcť. Zoradenie jednotlivých liečebných postupov a najmä pohybových aktivít (McKenzie, SM systém a i.) je veľkým umením a vyžaduje správne načasovanie. V čase veľkých bolestí je vhodné iba polohovanie a kľud na lôžku doplnené o intenzívnu analgetickú a myorelaxačnú liečbu. Akékoľvek cvičenie v takejto situácii väčšinou prinesie zhoršenie, čo sa Vám vlastne aj prihodilo. Fyzikálna terapia je indikovaná vždy a nemali by ste ju zanechať. Mala by trvať tak dlho kým ešte zlepšuje zdravotný stav pacienta, teda aj 3-4 týždne. Súčasne by ste mali konzultovať svoj zdravotný stav s iným neurológom ev. tiež s iným neurochirurgom a požiadať ich o druhý názor (tzv. second opinion). Operačné riešenie by však vždy malo prísť do úvahy až vtedy, keď je dobre vedená rehabilitácia po primeranú dobu neúspešná alebo málo úspešná.
Užívateľ:
Dobrý deň, veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Prvé, čo Vám musím napísať je, že bolesť som mala samozrejme v pravej nohe, skutočne neviem, prečo som napísala opak :) Môj stav je momentálne rovnaký, pokračujem s SM systémom. Tiež som objednaná na ďalšiu konzultáciu NCH v Ružomberku. Viete mi prosím bez osobného vyšetrenia, len na základe MRI výsledkov napísať, či by bola pre mňa vhodná laserová operácia endoskopická diskektómia? Ďakujem.
Užívateľ: Mediren Spinálne centrum
Áno, myslím, že endoskopická diskektómia pripadá do úvahy. Kritériom je rozmer, veľkosť herniácie. Konečné rozhodnutie je však na operatérovi. Buďte opatrná s cvičením. Cvičenie nesmie Váš zdravotný stav zhoršovať. Rozhodujúca pritom nie je bolesť pri cvičení ale bolesť po cvičení (v noci a na druhý deň ráno).