Vyskočená platnička
Obsah článku
Vyskočená platnička – Lieky
V liečbe bolestí spôsobených vyskočenou platničkou sa často využíva aj farmakologická pomoc v podobe liečiv. Aj keď lieky nemôžu vyskočenú platničku vyliečiť, môžu znížiť zápal a bolesť a dovolia Vám začať cvičebný program, ktorý vedie k posilneniu svalov chrbta.
Možnosti liečby:
Pri úľave od bolesti spôsobenej vyskočenou platničkou sa využívajú lieky za nsledujúcich farmakologických skupín:
- Analgetiká – lieky na redukciu bolesti ako napríklad acetylosalicylová kyselina (Aspirin, Acylpyrin), lieky na báze paracetamolu (Panadol, Paralen), nesteroidné antiflogistiká (NSAIDs) zahŕňajúce ibuprofen (Ibalgin, Ibuprofen), flurbiprofen (Flugalin), diklofenac sodný (Veral, Voltaren, Diclobene, Dicloreum), nimesulid (Coxtral, Aulin, Nimed, Mesulid)
- Myorelaxanciá (Mydocalm, Dorsiflex, Sirdalud)
- Kortikosteroidy (Diprophos, Prednison)
- Opioidy (Tramal, Tramadol, Tramabene, Tralgit, DHC Continus, Mabron, Noax)
- Antidepresíva (Setralin, Seropram, Cipralex, Citalec, Citalopram, Asentra, Efectin, Fevarin)
Injekcia enzýmov do poškodenej platničky (chemonukleolýza), môže byť naordinovaná s cieľom rozpustiť vyklenutú platničku – tzv. bulging disc (enzým, je bielkovina, ktorá je schopná urýchľovať určitú chemickú reakciu). Táto metóda sa však využíva len zriedka.
Čo si o tom myslieť?
Užívanie liekov proti bolesti alebo injekcií kortikosteroidov sami o sebe vyskočenú platničku nevyliečia. Kvôli posilneniu svalov chrbta je však veľmi dôležité, aby ste sa o Vašu chrbticu dobre starali a cvičili, čo predstavuje významný doplnok k terapii liekmi.
Niektoré používané liečivá ako napríklad opioidy alebo injekcie kortikosteroidov môžu mať aj vážne vedľajšie účinky. Poraďte sa s Vašim lekárom o ich užívaní.