Hľadať
starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou -

Vyskočená platnička

Vyskočená platnička – príznaky

Príznaky vyskočenej platničky sú závislé do značnej miery od postihnutého segmentu bedrovej (krčnej) chrbtice a veľkosti jej vyklenutia (herniácie).

Ak vyskočená platnička

  • netlačí na nerv, môžete cítiť bolesť v spodnej časti chrbta alebo môžete byť úplne bez bolesti.
  • tlačí na nerv, môžete pociťovať bolesť, stratu citlivosti a slabosť v tej oblasti tela, ktorú nerv inervuje.
  1. Pri vyskočení platničky v dolnej časti bedrovej chrbtice sa môže rozvinúť ischias. Ischias je ochorenie spôsobené útlakom ischiadického nervu sprevádzané bolesťou vyžarujúcou cez sedacie svaly smerom nadol až k chodidlám. Bolesť bedrovej chrbtice vtedy sprevádza bolesť nôh.
  2. Pri vyskočení platničky v hornej časti bedrovej chrbtice, tam kde končia najnižšie položené rebrá, môžete pociťovať bolesť na prednej strane stehna.
  3. Pri vyskočení platničky v krčnej časti chrbtice (krčná chrbtica), môžete pociťovať bolesť alebo stratu citlivosti v pleciach, ramenách alebo hrudníku.

Bolesť nôh spôsobená vyskočenou platničkou:

  • Často sa objavuje iba na jednej nohe.
  • Môže začať náhle alebo postupne.
  • Môže byť konštantná alebo môže „prichádzať“ a „odchádzať“ (intermitentná bolesť).
  • Zhoršuje sa kýchaním, kašľom („vystreľujúca bolesť“).
  • Môže sa zhoršovať sedením, dlhým státím, pri predklone alebo pri rotačných pohyboch trupu.
  • Môže sa zlepšovať chôdzou, ležaním a pri ďalších polohách, pri ktorých chrbtica relaxuje a čím sa znižuje tlak na poškodenú platničku.

Nervové príznaky spôsobené vyskočenou platničkou:

  • Pichanie („pocit špendlíkov a ihiel“) alebo strata citu v jednej nohe, ktorá môže začať v sedacích svaloch alebo pod kolenom a šíriť sa do stehna, členku alebo chodidla.
  • Pocit slabosti v niektorých svaloch jednej alebo obidvoch nôh.
  • Bolesť prednej časti stehna.
  • Pocit slabosti v obidvoch dolných končatinách a strata kontroly nad močovým mechúrom sú príznaky závažného útlaku nervových koreňov nazývaného „syndróm caudae equinae“ (syndróm konského chvosta). Toto je síce zriedkavý, zato vážny prípad a človek, ktorý má tieto príznaky by mal bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Ďalšími príznakmi vyskočenej platničky sú hlboká svalová bolesť a svalové kŕče.

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17