Vyskočená platnička
Obsah článku
Vyskočená platnička – Čo zvyšuje Vaše riziko?
Rizikové faktory, ktoré nemožno zmeniť
Existujú okolnosti, ktoré síce nemôžete zmeniť, ale ak o nich viete, môžete sa na ne pripraviť alebo ich môžete vziať do úvahy:
- Postupujúci vek, proces starnutia platničiek v bedrovej oblasti ako aj stav po opakovanom poranení platničiek a svalov chrbtice. Proces starnutia platničiek spôsobuje, že ľudia dnes majú problém s platničkami už v strednom veku.
- Ak ste muž
- Poranenia chrbta v osobnej anamnéze, predchádzajúce vyskočenie platničky alebo operácia chrbta.
Rizikové faktory, ktoré môžete ovplyvniť
Existujú rizikové faktory, ktoré môžete ovplyvniť zmenou životného štýlu alebo liečbou. Ak podniknete kroky vedúce k obmedzeniu týchto rizikových faktorov, môžete tak významne znížiť aj celkové riziko vyskočenia platničky. Ovplyvniteľné rizikové faktory zahŕňajú:
- Vaša práca alebo iné aktivity, ktoré zvyšujú riziko vyskočenia platničky ako napr. dlhé sedenie, časté dvíhanie ťažkých bremien alebo tlačenie takýchto bremien, predklony alebo rotácie v chrbte, ťažká fyzická námaha, opakované pohyby alebo vystavovanie sa stálym vibráciám (ako napr. pri riadení).
- Nepravidelné cvičenie alebo vykonávanie namáhavého cvičenia po dlhú dobu alebo začatie namáhavého cvičenia po dlhej dobe nečinnosti.
- Fajčenie. Nikotín a iné toxíny z cigariet obmedzujú absorpciu potrebných živín z krvi do platničiek a riziko poškodenia platničky je tak omnoho vyššie. Fajčenie taktiež zvyšuje Vašu citlivosť voči bolesti.
- Nadváha. Nadváha (obzvlášť v oblasti brucha) pravdepodobne predstavuje zvýšenú záťaž bedrovej chrbtice, aj keď to nie je ešte dokázané. Nadváha je často sprevádzaná chabou fyzickou kondíciou so slabými svalmi a obmedzenou pohyblivosťou.