Spýtajte sa nás…
Na tomto mieste sa môžete opýtať lekára na Vaše zdravotné problémy.
- Otázky sú zverejnené až po schválení administrátorom. O ich schválení, aj o odpovedi budete upozornený na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii
- Pri otázke nebude zverejnené Vaše meno, ani e-mailová adresa, zobrazí sa iba Vaša prihlasovacia prezývka (používateľské meno)
Pre položenie otázky musíte byť prihlásený.
Vysunutý driekový stavec
Užívateľ: NovB
Počet odpovedí: 1
Dobrý deň, pred 4 rokmi som pri šmyku utrpela menší úraz chrbtice. Výsledkom bol vysunutý stavec L5/S1 a neskôr ischialgia. Odvtedy sa u mňa striedajú obdobia pokoja a bolesti.
Posledné 2 mesiace pociťujem pri sede bolesť drieku, pri dotyku mám bolestivejšiu ľavú časť od chrbtice. Bolesť nie je neznesiteľná, cítim ju hlavne v sede, v noci som celkom bez problémov. Občas sa bolesť ťahá po zadnej strane stehna. Niekedy sa bolesť objavuje aj v podbrušku, tak by ma zaujímalo, či to naznačuje zhoršenie stavu, alebo čo môže byť príčinou? Je to bolesť taktiež pri sede.
Žijem v zahraničí, od slovenského neurológa mám predpísaný Dorsiflex a mala som Flector, ktorý už ale nemám. V SR budem až v januári a neviem ako si viem dovtedy pomôcť?
Ďakujem.
Užívateľ: rehabadmin
Dobrý deň, pani NovB! Je pravdepodobné, že úraz spred 4 rokov podmienil Vaše súčasné problémy. Ešte častejším dôvodom však býva preťažovanie driekovej chrbtice pri dlhotrvajúcej práci v sede. Sed patrí z hľadiska zdravia chrbtice medzi naše najnáročnejšie aktivity, platničky sú pri ňom namáhané 1,5x viac ako v stoji. Dlhé sedenie je najčastejším dôvodom, ktorý vedie k protrúzii alebo až herniácii platničky. Vyžarovanie bolesti po zadnej strane stehna a zadnej strane lýtka (= koreňové dráždenie, dráždenie nervového koreňa) môže svedčiť pre poškodenú medzistavcovú platničku L5/S1. Z útlaku nervov spôsobeného poškodenou platničkou sa bolesť môže šíriť aj do podbruška, ale nie je to pravidlo. Bolesť v podbrušku máva častejšie urologický alebo gynekologický pôvod (napr. cystitída - zápal močového mechúra, u mužov prostatitída a pod.). Úlohou Dorsiflexu je uvoľniť svalový kŕč v okolí chrbtice (myorelaxans), Flector je protizápalový liek s analgetickým účinkom. Od bolesti by Vám mohlo pomôcť cvičenie podľa McKenzieovej - v akútnom štádiu ide o 20 min ľah na bruchu s dlaňami otočenými nahor a hlavou otočenou na stranu. Ak budete túto polohu dobre tolerovať resp. nepotrebujete ju na úľavu od bolesti, pridvihnite sa podľa možnosti a na 1-3 min. sa vzoprite na svoje predlaktia. V nasledujúcich dňoch sa môžete pokúsiť vzoprieť až na dlane pri vystretých lakťoch, pričom pánva podľa možnosti zostáva v kontakte s podložkou.