Hľadať
starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou - starostlivosť bez čakania - vyšší level v zdravotníctve – výmenný list poukaz nie je nutný – skoncujte s bolesťou -

Spýtajte sa nás…

Na tomto mieste sa môžete opýtať lekára na Vaše zdravotné problémy.

  • Otázky sú zverejnené až po schválení administrátorom. O ich schválení, aj o odpovedi budete upozornený na e-mailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii
  • Pri otázke nebude zverejnené Vaše meno, ani e-mailová adresa, zobrazí sa iba Vaša prihlasovacia prezývka (používateľské meno)
Pre položenie otázky musíte byť prihlásený.

Bolesť krížov, vysunutá platnička

Užívateľ: EB
Počet odpovedí: 2
Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť ohľadom krížovej bolesti. Mám 40 rokov a už 3 roky mám problém s vysunutou driekovou platničkou. Moje problémy začali po páde v lese, vtedy som začala cítiť tŕpnutie nohy. Problémy boli \" doliečené \" najprv Nimesil-om, Dorsiflex-om, neskôr rehabilitáciou. Po dlhšom období pokoja sa mi problémy vrátili, doliečené rehabilitáciou a Voltarenom, Aescinom a šumivými tabletami (názov už neviem) od spol. Kompava. Tieto obdobia sa u mňa striedajú, ale platnička zostáva vysunutá, nakoľko mi neurológ povedal, že sa nenapráva. Teraz cítim bolesť pri zatlačení na platničku a okrem toho ma často bolia kríže, niekedy až sedací sval pod krížovou oblasťou. Teraz asi 2 dni sa sem tam objaví bolesť bedrovej kosti, príp. ľavého kolena. Občas sa bolesť šíri po zadnej strane stehna, mám pocit stŕpnutého lýtka a pri niektorých polohách cítim mravenčenie chodidla. Všetko je horšie v sede, v noci a pri ľahu problémy nemám. Ak som dlhšie zohnutá, tak bolesť je horšia, príp. niekedy jednorázová, silná, akoby bloknutie. Na pätách sa mi zle stojí. Pracujem v zahraničí ako špeditérka, takže niekedy sedím aj 10 - 12 hodín. Momentálne nemám možnosť návštevy lekára. Čo môže byť problémom, príp. čo môže pomôcť? Momentálne neužívam nič, akurát dnes som si vzala 1 Aescin. Ešte by ma zaujímalo, či by príp. tehotenstvo mohlo zhoršiť moje príznaky? Za odpoveď ďakujem.
Užívateľ: rehabadmin
Dobrý deň, pani EB! Problém s vysunutou platničkou je závažný problém, najzávažnejší z bežných ochorení chrbtice. Vysunutá platnička tlačí na priľahlý miechový nervový koreň, čím dochádza k dráždeniu v celom priebehu postihnutého nervu. Útlak nervu sa prejavuje tŕpnutím, bolesťou alebo až poruchou funkcie postihnutej končatiny. Napr. pri útlaku 5. driekového nervu (L5) pacient bolesť cíti v sedacích svaloch, na bočnej strane stehna, bočnej strane predkolenia a v 2.-4. prste nohy. Pri útlaku 1. krížového nervu (S1) pacient bolesť pociťuje v sedacích svaloch, na zadnej strane stehna, zadnej strane lýtka a v 5. prste nohy. Bolesť spôsobená vysunutou platničkou sa typicky zhoršuje pri predklone trupu napr. pri snahe zaviazať si topánky a pod. ale trup je vlastne \"v predklone\" aj pri bežnom sedení a najmä pri sedení v aute. Aj zdravá platnička reaguje na zvýšenie tlaku v miechovom kanáli a toto obzvlášť platí pri jej poškodení, vysunutí. Tlak v miechovom kanáli zvyšuje napr. dvíhanie bremien (čím ťažšie, tým horšie), kýchnutie, kašľanie a tlak na stolicu (najmä pri zápche). Gravidita zvyšuje hmotnosť ženy podobne ako dvíhanie bremena a preto sa v gravidite zvyšuje vnútromiechový tlak, čo môže viesť k zhoršeniu bolestí spôsobenej vysunutou platničkou. Z uvedeného vyplýva, že by ste sa mali vyhýbať dlhému sedeniu resp. striedať sedenie a státie, nedvíhať v predklone ťažké bremená, radšej ich dvíhať z drepu, podľa možnosti neprechladnúť resp. predchádzať ťažkému únavnému kašľu a pod. Vyhľadajte si na nete cvičenie podľa McKenzie, pomohlo už mnohým pacientom s podobnými ťažkosťami aké máte Vy.
Užívateľ: rehabadmin
Dobrý deň, pani NovB! Je pravdepodobné, že úraz spred 4 rokov podmienil Vaše súčasné problémy. Ešte častejším dôvodom však býva preťažovanie driekovej chrbtice pri dlhotrvajúcej práci v sede. Sed patrí z hľadiska zdravia chrbtice medzi naše najnáročnejšie aktivity, platničky sú pri ňom namáhané 1,5x viac ako v stoji. Dlhé sedenie je najčastejším dôvodom, ktorý vedie k protrúzii alebo až herniácii platničky. Vyžarovanie bolesti po zadnej strane stehna a zadnej strane lýtka (= koreňové dráždenie, dráždenie nervového koreňa) môže svedčiť pre poškodenú medzistavcovú platničku L5/S1. Z útlaku nervov spôsobeného poškodenou platničkou sa bolesť môže šíriť aj do podbruška, ale nie je to pravidlo. Bolesť v podbrušku máva častejšie urologický alebo gynekologický pôvod (napr. cystitída - zápal močového mechúra, u mužov prostatitída a pod.). Úlohou Dorsiflexu je uvoľniť svalový kŕč v okolí chrbtice (myorelaxans), Flector je protizápalový liek s analgetickým účinkom. Od bolesti by Vám mohlo pomôcť cvičenie podľa McKenzieovej - v akútnom štádiu ide o 20 min ľah na bruchu s dlaňami otočenými nahor a hlavou otočenou na stranu. Ak budete túto polohu dobre tolerovať resp. nepotrebujete ju na úľavu od bolesti, pridvihnite sa podľa možnosti a na 1-3 min. sa vzoprite na svoje predlaktia. V nasledujúcich dňoch sa môžete pokúsiť vzoprieť až na dlane pri vystretých lakťoch, pričom pánva podľa možnosti zostáva v kontakte s podložkou.